Jak využít aquafabu | nálev z cizrny
Aquafaba – nálev z cizrny a jeho využití. Nálev ze sterilované cizrny neboli aquafabu rozhodně nevylévejte. Mezi vegany a příznivci zdravé výživy je aquafaba známá jako náhražka vajec nebo smetany ke šlehání. Má však i celou řadu dalších využití, o nichž se dozvíte více na následujících řádcích.
Co je potřeba
Viz další kroky
Krok 1
Aquafabu získáte scezením nesolené konzervované cizrny, případně si ji můžete připravit od základu doma z cizrny sušené. Cizrnu namočíme přes noc, ráno vodu slijeme, cizrnu posléze uvaříme v čisté vodě a zbylou tekutinu ještě na mírném ohni trochu zredukujeme. Výsledkem je čistá domácí aquafaba bez soli a jakýchkoliv umělých přísad.
Krok 2
Jedním z nejznámějších způsobů využití aquafaby je (jak již bylo výše zmíněno) výroba rostlinné alternativy šlehačky. Aquafabu jednoduše vyšleháme elektrickým šlehačem jako klasickou smetanu.
Z vyšlehané aquafaby si také snadno připravíte čokoládovou pěnu, můžete s ní ozdobit nejrůznější dezerty či nápoje (např. kávu či horkou čokoládu), apod.
Krok 3
Vyšlehanou aquafabu je možné použít i při pečení. Přidejte ji třeba do těsta na muffiny, makronky, sušenky, do dortového korpusu, brownies, apod. Moučníky budou díky ní vláčnější a nemusíte do nich přidávat vejce.
Používá se i místo bílkového sněhu k dozdobení bezé moučníků či k přípravě dortu pavlova. Aquafaba dále poslouží jako základ „máslového krému“ či zmrzliny.
Krok 4
Zmrzlinu vyrobíte opravdu snadno. Aquafabu je třeba vyšlehat a poté důkladně rozmixovat s trochou citronové šťávy, třtinovým moučkovým cukrem (případně jiným sladidlem) a rostlinnou smetanou. Další ingredience přidejte podle Vaší chuti – např. vanilku, kakao, ovoce, čokoládu, karamel, apod. Do směsi je pouze opatrně vmíchejte.
Krém poté umístíme alespoň na 4 hodiny do mrazáku. Získáme tak chutnou a zdravou domácí zmrzlinu.
Krok 5
Mimo sladkých pokrmů se dá z aquafaby vyrobit veganská alternativa másla, majonézy a dresinků.
Lehký dresink připravíme následujícím způsobem:
1/4 hrnku aquafaby vyšleháme se šťávou z 1/2 citronu a 1 lžičkou rostlinného másla (např. burákového či mandlového). Dresink dochutíme solí, pepřem a čerstvými bylinkami.
Lze použít i nálev ze sterilovaných fazolí. Nejjemnější chuť má aquafaba z cizrny a bílých fazolí.
Jedná se o skvělou alternativu pro všechny, kdo trpí intolerancí laktózy nebo alergií na mléko.