Jak správně připravit zelený čaj
Nejjednodušší na přípravu je černý čaj, který se zalije vroucí vodou. Mnoho z nás tento postup uplatňuje i v případě zeleného čaje. To je ale chyba. Přeci jen, příprava čaje zeleného je v něčem trochu jiná. V čem?
Co je potřeba
zelený čaj, horká voda, sítko, šálek na čaj
Krok 1
V první řadě je dobré si připomenout, že jde o velice zdravý nápoj. Je plný antioxidantů, a proto bývá doporučován každému, kdo chce něco udělat pro své zdraví a zapracovat na prevenci. Výborně pomáhá zejména v období plískanic, protože umí nabudit naši imunitu a ochránit nás před nachlazením.
A právě proto, že obsahuje celou řadu vzácných přírodních látek, je nutné připravit ho šetrně a správně, abychom nic nepokazili.
Krok 2
Pokud byste spařili zelený čaj vodou, která právě prošla varem, do nápoje by se uvolnily i třísloviny.
Tyto látky sice ničemu neškodí, ale mohou za to, že čaj je pak zbytečně trpký, jeho chuť je svíravá a někomu pak nechutná a zelený čaj zavrhne.
Krok 3
To ale není vše. Vroucí voda by zdecimovala nejen jeho příjemnou chuť, ale zničila by i drtivou většinu zdraví prospěšných látek.
Nápoj by vás sice zahřál, ale moc by vám nechutnal a o jeho vynikajících účincích na naši kondici lze v takovém případě také pochybovat.
Krok 4
Proto je dobré nechat uvařenou vodu chvíli odstát, aby vychladla zhruba na 80 °C, a teprve potom zelený čaj přelít.
Pro přípravu dobrého nápoje se obvykle používá jedna čajová lžička sušené směsi na jeden klasický čajový šálek.
Čaj se v průměru louhuje tak jednu minutu. Pak ho přeceďte přes sítko a nevyhazujte!
Málokdo totiž ví, že skutečně kvalitní zelený čaj se dá použít opakovaně, připravíte z něj dva až tři nálevy. Záleží na druhu a jeho síle. Při přípravě dalšího nálevu použijte o něco teplejší vodu a pamatujte na to, že se také bude louhovat o něco déle, než když jste ho zalili vodou poprvé.