Co je potřeba

být nájemníkem družstevního bytu
mít trvalý pobyt na území ČR, popř. EU
plnoletost

1

Předhypoteční úvěr
Uživatelé družstevních bytů mají v zásadě dvě možnosti, jak mohou získat finance na družstevní byt prostřednictvím hypotečních bank. První je využití předhypotečního úvěru. Ten slouží k financování nemovitostí, na které momentálně nelze uložit zástavní právo (například družstevní byty, privatizované nemovitosti či výstavby). Jedná se o hypotéku, u níž nemusíte shánět nemovitost v osobním vlastnictví, kterou byste za úvěr ručili. U tohoto typu hypotéky mohou dlužníci jako zástavu pro financování půjčky užít samotný družstevní byt, který chtějí pomocí úvěru financovat.

2

Je zde však podmínka. Banky vyžadují, aby v průběhu jednoho roku přešla nemovitost do osobního vlastnictví klienta. S bytem v osobním vlastnictví již lze zažádat o klasickou hypotéku, kterou splatíte předhypoteční úvěr. Nadále pak budete účastníkem běžné hypotéky, v jejíž zástavě bude váš vlastní (kdysi družstevní) byt. Výše předhypotečního úvěru se zpravidla pohybuje v intervalu od 200 000 Kč do 5 000 000 Kč a jeho vyřizování probíhá podobně jako u klasických hypoték. Tedy prostřednictvím vyplněné žádosti o úvěr, kterou doručíte bance. Předhypoteční úvěry nabízí například Hypoteční nebo Komerční banka.

3

Hypotéka na družstevní byt
Druhým způsobem financování družstevního bydlení je hypotéka na družstevní byt. Jako zástava této hypotéky slouží nemovitost v osobním vlastnictví. V tomto případě se však obvykle nejedná o nemovitost v osobním vlastnictví žadatele o úvěr, ale o nemovitost v osobním vlastnictví osoby blízké, příbuzné, která s uložením zástavního práva na jeho nemovitost souhlasí. Za tento hypoteční úvěr tak svou nemovitostí ručí třetí osoba.

4

Jakmile si družstevní byt od jeho vlastníka (družstva) odkoupíte, můžete už zástavní právo převést na vlastní nemovitost. Hypotékou na družstevní byt můžete financovat své družstevní bydlení, a to jak koupi družstevního bytu, jeho rekonstrukci, modernizaci i předplacení nájmu. Hypotéka se dá vyřídit zpravidla již od 200 000 Kč někdy až do výše 100 % ceny zastavené nemovitosti.

5

V případě, že se rozhodnete pro hypotéku na družstevní byt, respektive pro předhypoteční úvěr, informujte se o podmínkách tohoto produktu u více poskytovatelů. Zvolte vždy tu s nejnižším úrokem a ideálně s nulovými poplatky. Vyberete-li tu správnou banku, která vám bude s financováním družstevního bytu pomáhat, kontaktujte ji a o podmínkách úvěru se ještě ujistěte. Následně vyplňte žádost o (před)hypoteční úvěr. Do formuláře uvedete údaje o vás, vašich příjmech, případně také rodinných příslušnících. Stanovíte výši požadovaného úvěru a jeho náležitosti (způsob vyplácení atd.). V žádosti banku informujete také o nemovitosti, kterou budete hypotéku jistit. Následně žádost doručte poskytovateli a vyčkejte na vyrozumění. Banka prověří vaši bonitu prostřednictvím registrů dlužníků, a pokud vše bude v pořádku, přistoupí k finálnímu kroku – tedy ke schválení úvěru.

Tipy

Jiným způsobem, jak můžete financovat své družstevní bydlení, je například úvěr ze stavebního spoření, případně překlenovací úvěr.

Varování

Volbu produktu ani poskytovatele úvěru neuspěchejte.

Autorská práva ZDE

Hodnocení

Vaše hodnocení: Žádné
1
Average: 1 (1 vote)