Přejít k hlavnímu obsahu

Jak žádat náhradu za věci ukradené v hotelu či v restauraci | rady

24. Listopad 2020
Jak žádat náhradu za věci ukradené v hotelu či v restauraci | rady

Jak žádat náhradu za věci ukradené v hotelu či v restauraci | rady. Možná to znáte - zajdete si do restaurace na dobré jídlo, bundu si pověsíte na věšák, tašku přes opěradlo židle, odskočíte si na toaletu a vaše věci jsou pryč. Obsluha pokrčí rameny, to dá přeci rozum, že bunda se nenechává na věšáku bez jakéhokoli dozoru, a vám nezbývá, než odejít domů jen v košili a ještě investovat do nové bundy. Přesně takhle by to v praxi vypadat nemělo! Přečtěte si náš článek o tom, co je to vlastně věc odložená / vnesená, a jaká jsou vaše práva.

1

Odkládání věcí

Zákon (konkrétně občanský zákoník) správně zohledňuje, že existují zařízení, s nimiž je zpravidla spjato odkládání věcí. Můžete si představit již zmíněnou restauraci, ale taky čekárnu u lékaře, školu, jídelnu, sportovní areál... Pokud si v restauraci odložíte věci na věšák (případně si je necháte u stolu, protože věšáky například chybí) a někdo vám je ukradne nebo poškodí, provozovatel restaurace je vám ze zákona povinen uhradit škodu, která vám vznikla. Důležité je, že restauraci užíváte skutečně jako host (na rozdíl od zaměstnanců nebo člověka, který se jen ptá na cestu) a že jste věci odložili na místě k tomu určenému (šatna, věšáky...). V případě, že provozovatel nevyčlenil zvláštní místo na bundy a kabáty, můžete je odložit na místo obvyklé (židle, parapet vedle vašeho stolu...).

2

Jak postupovat

Když vám někdo ukradne vaše věci na takovémto místě, nemusíte volat policii. Právo na náhradu škody ale musíte uplatnit u provozovatele restaurace bez zbytečného odkladu. Maximální doba je 15 dní. Co z toho plyne? Když zjistíte, že je váš kožený kabát pryč, ihned se obraťte na obsluhu restaurace a oznamte jí, co se stalo, jak velká škoda vám vznikla a že žádáte peníze. Trvejte na tom, aby byl váš požadavek sepsán písemně. A určitě nenechte jen tak odejít případné svědky, protože za pár dní už by si nemuseli vzpomenout, že vás viděli přicházet v koženém kabátě. Když je neznáte osobně, určitě je požádejte o kontakt.

3

"Za odložené věci neručíme"

Toto upozornění můžete vidět ani ne tak v restauracích, jako v čekárnách praktických lékařů. Cedulka je vylepená v čekárně, kde se zpravidla zouváte (sundáte si bundy, svetry). Zákon přitom jasně uvádí, že odpovědnosti za škodu na odložených věcech se není možné zprostit ani dohodou, natož jednostranně. Lékař dle právní terminologie skutečně neručí za škodu na těchto věcech, ale odpovídá za ni. Jak by musela cedulka vypadat, aby vám lékař (nebo kdokoli jiný) nemusel vyplatit peníze v případě, že se vaše věci ztratí? Například takto: "Při vstupu do ordinace si berte věci s sebou a nenechávejte je v čekárně, za odložené věci neneseme odpovědnost." Je to pro vás jasný pokyn, že v ordinaci je další věšák i místo pro vaše boty.

4

Vlaky, letadla, autobusy

Aneb hromadná doprava. I ve vlaku si přece odkládáte věci, a pokud jedete daleko, možná si dáte oběd v jídelním voze. Ale co když se vrátíte a vaše kufry budou navždy pryč? Na prostředky hromadné dopravy si dávejte pozor, platí pro ně jiná právní úprava. Nemůžete se bránit tím, že se taky jedná o věci odložené. Za škodu způsobenou na věcech odložených v prostředcích hromadné dopravy se odpovídá jen podle ustanovení o náhradě škody způsobené jejich provozem.

5

Hotel

V hotelích či jiných zařízeních, určených pro přechodné ubytování (například motel, horský penzion), jsou zase chráněny zákonem tzv. věci vnesené.

Vnesené věci jsou:

- věci, které byly přineseny do prostor vyhrazených k ubytování či k uložení věcí

- případně věci odevzdané zaměstnancům hotelu

Pokud si zaplatíte víkendový pobyt na horské chatě, provozovatel chaty má zajistit, aby lyže uložené na noc do "lyžárny" nikdo neukradl a aby byly v bezpečí i věci, které si necháváte v pokoji, když jdete pryč.

6

Klenoty, peníze a jiné cennosti

Když si jdete zaplavat do bazénu a do skříňky si odložíte šperky za 30 tisíc, samozřejmě riskujete. Provozovatel je vám v těchto případech povinen uhradit škodu jen do výše stanovené zvláštním právním předpisem. Vychází se z toho, že šperky ani větší množství peněz nezbytně nepotřebujete. Pokud si je odložíte, máte si je hlídat. To platí ve všech případech, nejen v bazénu. Škoda se ale hradí bez omezení, když:

- byla způsobena zaměstnanci provozovatele (číšník vám ukradne zlaté hodinky)

- věci byly převzaty do úschovy (dáte si šperky do hotelového trezoru).

Tipy

Dávejte si na své věci pozor, ať už se jedná o kabát odložený v restauraci nebo digitální fotoaparát zanechaný v hotelovém pokoji. Vždy je totiž lepší škodám předcházet.

Varování

Článek slouží k informativním účelům.

Autor: Zuzana B.
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak uznat dluh - vzor | rady
Jak uznat dluh - vzor | rady
Jak uznat dluh - vzor | rady. 21. století je mimo jiné specifické tím, že si lidé půjčují peníze. Na dům či byt, na auto, na dovolenou, na televizi. Č…
Jak se pojistit do zahraničí | rady
Jak se pojistit do zahraničí | rady
Jak se pojistit do zahraničí | rady. Češi během dovolené rádi cestují a poznávají nové místa. Ať už je to letní dovolená u moře, lyžování v Alpách, eu…
Jak žádat odklad exekuce | rady
Jak žádat odklad exekuce | rady
Jak žádat odklad exekuce | rady. Exekuce je strašákem nejednoho dlužníka. Nikdo nechce přijít o dům, auto nebo peníze na účtu či o jiná aktiva. Exekuc…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.