Přejít k hlavnímu obsahu

Jak začít psát na klávesnici všemi deseti

01. Říjen 2019
Jak začít psát na klávesnici všemi deseti

Psát všemi deseti na klávesnici - to je mnohem jednodušší, než si myslíte. Budou vám stačit dvě hodiny denně a za dva měsíce píšete jako profesionál. To není vtip. Vyzkoušejte náš návod, jak psát všemi deseti, a uvidíte sami.

Co je potřeba

program pro psaní všemi deseti

1

Motivace

Psaní všemi deseti přináší několik výhod. Ty budou představovat i vaši motivaci, proto bychom si je měli už na začátku popsat. Výhoda první: rychlost psaní. Díky naučené tehnice psaní všemi deseti prsty napíšete svůj text mnohem rychleji. Mluvíme o nezanedbatelných časových úsporách. Češi patří ke světové špičce v počtu úhozů za minutu. Opravdoví mistři dokážou psát 400 až 800 úhozů, světový rekord drží Češka s více jak 950 úhozy za minutu. 150 úhozů za minutu všemi deseti vám bohatě postačí k tomu, abyste zefektivili své psaní nejméně o 50%. To je už solidní motivační prvek. Výhoda druhá: nepotřebujete se dívat na klávesnici, sledujete obrazovku a hned vidíte i případné chyby. Taková dovednost se navíc stane neocenitelnou při přepisu nějakého textu. Výhoda třetí: krom toho, že vám psaní všemi deseti usnadní život, pomůže i při hledání práce, nezapomeňte tedy tuto dovednost zmínit ve svém životopise.

2

Posazení k počítači

K počítači si sedneme na pohodlnou a nastavitelnou židli. Výšku nastavíme tak, abychom ruce neměli příliš vysoko a ani příliš svěšené. Nesedíme s ohnutými zády, ale vzpřímeně. Monitor máme nastaven tak, abychom se nemuseli dívat dolů - ideální naproti očí.

3

Začínáme psát Otevřeme si prázdný textový dokument. Je třeba si uvědomit, že každý prst má "své pole působnosti" na klávesnici. Každý prst má svůj prostor, který ovládá. Všimněte si například mezerníku. Je to klávesa, která je dlouhá, protože ji ovládáme palcem pravé i levé ruky. Pamatujte, že výchozí poloha vašich prstů vypadá takto:

levá ruka malík A prsteník S prostředník D ukazovák F palec mezerník

pravá ruka malík ů ( ; ) prsteník L prostředník K ukazovák J palec mezerník.

4

Cvičíme

Začněte tím, že budete psát pouze j (mezera) j (mezera) j (mezera). Zkuste tak psát jednu hodinu. Nesnažte se nic uspěchat. Piště plynule, volně, nijak křečovitě. Dodržujte výšku očí - dívejte se na monitor. Jestliže uděláte nějakou chybu, pokračujte. Až napíšete stránku, teprve pak se podívejte, jak jste se zlepšil,i a kde jste udělali chyby. Poté přejděte na f (mezera) f (mezera) f (mezera).

5

Zkuste nyní kombinovat j (mezera) f (mezera). Kombinace je už náročnějí úkon. Plynulost a rytmus jsou důležité. Buďte trpěliví, učený z nebe nespadl a psát všemi deseti se určitě nenaučíte za jeden den. Proto si zvolte, kolik času denně se budete psaní věnovat, a vše si rozdělte do jednotlivých cvičení podle našeho návodu. Nyní zapojte i další prsty podle stejného klíče, nakonec kombinujte.

6

Dostali jsme se do fáze, kdy budeme muset začít kombinovat a "ovládat" větší počet kláves. Základy máme za sebou a pochopili jsme techniku. Nyní se doporučuje zapojit i nějaký program, který nám učení psaní všemi deseti mnohem usnadní. Najdete freeware řešení i placené programy. Pro naše domácí využití jistě postačí freeware. Zkuste jeden z následujících programů: http://www.slunecnice.cz/sw/psani-susta/

http://www.slunecnice.cz/sw/deseti-prsty-testy/

http://www.slunecnice.cz/sw/10-prstu/

Vyberte si ten, který bude více vyhovovat, zvolte si svou vlastní intenzitu.

Autor: chorche
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.