Přejít k hlavnímu obsahu

Jak vybrat rostliny na živý plot | rady

Jak vybrat rostliny na živý plot | rady

Jak vybrat rostliny na živý plot | rady. Mnozí majitelé zahrad v současnosti upřednostňují výsadbu živých plotů. Druh dřeviny vybíráme podle účelu, k němuž má sloužit. Pokud pouze oddělujeme některé části zahrady od sebe, zvolíme rostliny nižšího vzrůstu, naopak do plotů oddělujících naši zahradu od sousedů zvolíme rostliny s hustějším vzrůstem.

1

Rostliny do živého plotu by měly být od sebe vzdáleny 40 až 50 centimetrů. Při dopěstování v záhoně je optimální vzdálenost zhruba 20 centimetrů. Nejčastěji se setkáme se sazenicemi vysokými 10 až 40 centimetrů. Vzrostlejší rostliny jsou samozřejmě mnohem odolnější a dříve se u nich dočkáme žádané výšky a hustoty plotu.

2

Živý plot začínáme stříhat až ve chvíli, kdy doroste do požadované výšky (například 2 metry). Poté rostlinám sestříháváme každý rok nejlépe na jaře vrcholy, ale také boky. Důležitý je správný řez živého plotu. Ten docílíme tak, že si napneme podél živého plotu provázek ve výšce vedení řezu. Řez provádíme podle velikosti plotu buď ručními nůžkami na živý plot a nebo motorovým či elektrickým plotostřihem. K dokončovacím pracem využíváme také ruční nůžky.

3

Na jaře se vysazují jehličnaté živé ploty a na podzim jen listnaté. Rozestupy mezi rostlinami stanovíme podle toho, jak rychle daný kulitvar roste a podle velikosti rostliny v době nákupu. Především jehličnany jsou v našich obchodech k dostání v květináčích nebo s kořenovým balem – tis nebo zerav. Také listnaté keře jako bobkovišeň nebo rododendron koupíme obvykle v květináčích. Mnohé listnaté dřeviny jsou obvykle nabízeny prostokořenné (tj. bez obalu i bez hlíny). Jsou levnější, ale je u nich vyšší riziko, že se neujmou. Nejčastěji se využívá na živé ploty zerav, javor babyka, ptačí zob, habr, pustoryl, smrky. Živý plot lze samozřejmě vysadit i z keřů kvetoucích jako je třeba zlatice nebo dřín, tavolník, kalina. Samozřejmě, pokud nám postačí nižší živý plot, můžeme využít třeba i třezalku tečkovanou. Jestliže nám nevadí řidší živý plot, můžeme využít i zakrslé jabloně, které budeme pravidelně zastříhávat a vyvazovat k oporám. Také zimostráz je vhodným do živého plotu.

4

Aby se listnaté živé ploty staly opravdu ozdobou vaší zahrady a vytvořili kompaktní celek dobře zapojený do prostoru, musejí vytvářet souvislou olistěnou plochu. Docílíme toho správným výběrem vhodných rostlin, vytvořením vhodných podmínek růstu, správnou výsadbou, vhodně zvolenou technikou úpravy zejména pak řezu.

Tipy

Další vhodné rostliny do živých plotů: buk obecný, tavolník, meruzalka, střemcha, buk lesní, višeň turecká. Jehličnany: cypřišek, tis, zerav, smrk ztepilý, modřín evropský, jedlovec kanadský, smrk omorika.

Varování

V zimě je potřeba u stálezelených živých plotů oklepávat sníh. Jsou hustší, sníh z nich samovolně hůř opadává a snadno může dojít k polámání.

Autor: ZBohdalova
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

https://pixabay.com/cs/photos/pol%c3%a9vkov%c3%a9-greeny-celer-zelenina-869075/
Jak pěstovat řapíkatý celer | rady
Jak pěstovat řapíkatý celer | rady. Řapíkatý celer získává stále větší oblibu. Můžeme ho totiž používat jako ingredienci do mnoha jídel a upravovat ho…
Jak a co udělat v dubnu na zahradě
Jak a co udělat v dubnu na zahradě
Po dlouhé zimě je tu konečně jaro a než se pustíme do klasických celoročních prací na zahradě, jako je pletí, kypření a zalévání, máme dnes v plánu si…
Jak pěstovat sněženky | rady
Jak pěstovat sněženky | rady
Jak pěstovat sněženky | rady. Sněženka je jednou z nejoblíbenějších prvních jarních rostlin. Je otužilá, dokáže prorazit i vrstvu sněhu a vykvést. I k…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.