Co je potřeba

Dobře znát své potřeby a nároky
Zjistit si své finanční možnosti
Mít dostatek času a trpělivosti na výběr

1

Lokalita
Říká se: nejprve vyberte město, pak čtvrť, pak ulici, pak dům a až nakonec konkrétní byt. Zatímco byt si lehce přizpůsobíte obrazu svému, u ostatního to už zdaleka neplatí.
Výběru lokality proto věnujte nejvíce času. Hledejte místa s dobrou dopravní obslužností, abyste nebyli odkázáni jen na auto. Každá služba, každý obchod je bod navíc. Lokalitu si sami několikrát projděte v různých denních i nočních dobách – zjistíte o ní více, než vám řekne dvacet reklam a katalogů.

2

Stav domu i bytu
Teď je na čase pořádně prozkoumat samotný dům. Pokud vybíráte byt ve starší zástavbě, dívejte se, zda již proběhla rekonstrukce. Pokud ne, tak se ptejte, zda je v plánu a zda jsou na ni v domovním fondu peníze. V novostavbách se zase ptejte na záruky, možnosti úprav na míru a různé bonusy – od parkovacího místa po kuchyňskou linku.
Stejně pečlivě projděte i byt – zaměřte se na topení, okna a dveře, rozvody vody a elektroinstalaci. Zatímco kachličky nebo podlahy snadno vyměníte, přesekat starou elektřinu v hliníku je pořádně nákladná fuška.
A jeden tip – jestliže se v opravách domu nevyznáte, vezměte s sebou na prohlídku někoho zkušenějšího.

3

Přízemí, patro nebo pod střechu?
Každé podlaží má svá pro i proti. Starší a nemohoucí osoby volí byty v přízemí, do kterých je snadný přístup, a bývají i bezbariérové. V domech s mnoha byty je ale zase v přízemí největší ruch – zvláště v bytech u výtahu. V bytech se sousedy všude kolem zase nebývá takový klid a byty pod střechou, zvláště ve starších domech, trpí zimou i vlhkem.
Volba podlaží je snazší v zateplených domech se silnými stěnami – dobře vám bude všude.

4

Náklady na bydlení
Pečlivě si prostudujte, kolik zaplatíte každý měsíc po koupi bytu do fondu oprav, za energie a za další provozní náklady (například parkování, úklid domu, internet atd.). Zvláště u starších a nezateplených domů se může nižší pořizovací cena bytu nepěkně vymstít v podobě i několikanásobně vyšších měsíčních nákladů oproti energeticky úsporným novostavbám.

5

Pořizovací cena a financování
Může se zdát, že kupní cena bytu je jasná. Opak je pravdou – zde máte prostor pro vyjednávání. Využijte jej! Pečlivě prozkoumejte podobné nemovitosti v okolí a porovnejte jejich cenu s tou vaší. Výhodnější cenu také můžete získat za rychlé jednání.
Pokud financujete bydlení hypotékou, u novostaveb developeři často nabízí výhodné financování s konkrétní bankou. To může být výhodné, vždy jej ale porovnejte s dalšími nabídkami na trhu.

Společnost Sekyra Group a.s. se zabývá developerskou činností především na území Prahy. Již více než 18 let patří mezi přední developerské společnosti na českém a slovenském trhu. Profesionálních služeb využívají zákazníci z řad mezinárodních korporací, tuzemských i zahraničních investorů, stejně jako kupující či nájemci jednotlivých bytových jednotek.
Tipy

Tip na závěr
Článek jsme připravili ve spolupráci s developerem Sekyra Group, který prodává nové byty v Praze.

Autorská práva ZDE

Hodnocení

Vaše hodnocení: Žádné
4
Average: 4 (3 votes)