Přejít k hlavnímu obsahu

Jak se bránit při krachu slevového portálu | rady

30. Listopad 2020
Jak se bránit při krachu slevového portálu | rady

Jak se bránit při krachu slevového portálu | rady. Vzestupy a pády slevových portálů jsou v České republice výsadou několika posledních let. Zatímco okolo roku 2010 zažívaly skutečný „boom“, v roce 2012 je situace poněkud jiná, komplikovanější. Konkurenční boj přinutil mnohé menší a méně známější servery spojit se v jeden silnější celek, vzájemně spolupracovat, případně opustit trh. A protože se ten, kdo je u moci, nerad vzdává přísunu peněz, několik slevových portálů (respektive jejich provozovatelů) zkrachovalo a několik jich pravděpodobně ještě zkrachuje. To by samo o sobě tolik nevadilo, kdyby za nimi nezůstávaly desetitisícové či statisícové dluhy.

1

KDO, S KÝM, PROČ A ZA KOLIK

Zkrachuje-li slevový portál nebo zkrachuje-li prodejce voucheru (tj. firma nebo podnikatel, u kterého máte voucher uplatnit) je třeba si nejprve uvědomit, v jakém vzájemném právním vztahu se nacházíte (dohromady jste 3). V drtivé většině případů není slevový portál ani vlastníkem nabízeného zboží (sada laků na nehty) či poskytovatelem nabízených služeb (ostříhání vlasů v kosmetickém salónu) ani prodejcem slevy jako takové, ale je pouhým ZPROSTŘEDKOVATELEM. Zjednodušeně se dá říct, že úloha slevového portálu spočívá v tom, že zájemci obstará možnost uzavřít smlouvu s třetí osobou. Je-li smlouva uzavřena, úloha slevového serveru pomalu ale jistě končí. Obdobně je tomu u realitních kanceláří – realitní kancelář zprostředkuje možnost uzavřít smlouvu mezi prodávajícím a kupujícím, avšak vlastníkem nemovitosti není (až na výjimky) realitní kancelář, byť nemovitost inzeruje na svých internetových stránkách a má od ní klíče, ale prodávající.

2

PREVENCE

Postup před tím, než se „upíšete“ slevovému serveru, je jasný. Musíte číst obchodní podmínky. Asi každý z nás si je vědom toho, že před zakoupením voucheru musel zatrhnout větu „souhlasím s obchodními podmínkami“. Drtivá většina z nás je ale nikdy nečetla, případně je jen proletěla očima. A to není dobře. Některé slevové servery vám vrátí peníze (nechají vás vybrat jiný voucher stejné hodnoty), nedostojí-li prodejce voucheru svým povinnostem. To je vám sice při krachu slevového portálu málo platné, ale ochrání vás to v případech, že se stane insolventním prodejce, což taky není neobvyklé. Na internetu taky můžete minimálně v různých diskuzích zjistit, které portály jsou problémové a které mají spíše kladné odezvy. Vyplatí se využít služeb slevových portálů, které již na trhu nějakou dobu působí a které profitují.

3

ČÍM TEDY ZAČÍT

Dozvíte-li se o krachu slevového portálu a jste-li poškození, není na co čekat. Jak již bylo uvedeno v kroku č. 1, chcete-li ještě někdy vidět své peníze či alespoň jejich část, aktivní musíte být tehdy:

a) jste-li kupující (objednatel, uživatel, oprávněný z voucheru) a slevový server nebyl jen zprostředkovatelem – méně častá situace

b) jste-li prodávajícím (zhotovitelem, poskytovatelem, povinným z voucheru) a kupující si prostřednictvím slevového serveru nakoupili vouchery, aniž byste od slevového serveru, se kterým jste uzavřeli smlouvu, dostali zaplaceno – častá situace

c) nejste-li si jisti, v jakém smluvním vztahu je s vámi slevový portál (například proto, že si nemůžete dodatečně přečíst smluvní podmínky, protože internetové stránky nefungují).

Pod písmeno b) spadá případ fotografa, který prostřednictvím slevového portálu prodal několik desítek voucherů v ceně cca 1.000,- Kč za voucher. Zákazníci poslali dle pokynů peníze na účet slevového portálu, stáhli si voucher a následně slevový portál zkrachoval. Protože smlouva byla uzavřena platně, zákazníci měli a mají právo na plnění, tedy na pořízení uměleckých fotografií. Fotograf musí dlužné peníze vymáhat po slevovém portálu. Uzavřel-li se slevovým portálem smlouvu (tj. nechal si zprostředkovat obchod se zákazníkem), nemůže se vymlouvat, že nedostal zaplaceno.

4

PŘIHLÁŠENÍ POHLEDÁVKY DO INSOLVENČNÍHO ŘÍZENÍ

Pokud slevový portál zkrachoval (tj. bylo vydáno usnesení o úpadku), nemůžete se svých práv dovolávat klasicky v soudním řízení, ale musíte svou pohledávku přihlásit v rámci insolvenčního řízení, a to ve lhůtě 30 dnů ode dne vydání rozhodnutí o úpadku. Insolvenční řízení vedou krajské soudy a komunikace probíhá především písemnou formou. Ale pozor, veškeré náklady vynaložené s přihlášením pohledávky si nesete sami. Jak zjistíte, že soud zjistil úpadek? Pomocí insolvenčního rejstříku, dostupného zde: https://isir.justice.cz/isir/common/index.do. Vezměme si příklad zkrachovalého portálu DEAL LX.CZ., který provozovala společnost DEALLX s.r.o. Napíšete-li jméno společnosti do vyhledávače, svůj výběr potvrdíte ("potvrdit výběr") a kliknete na ikonku "detail", v "Oddíle A" se dočtete, že účinky rozhodnutí o úpadku nastaly ke dni 20.7.2012. To mimo jiné znamená, že 30- denní lhůta pro přihlášení pohledávek (uplatnění dluhu) už vypršela. V "Oddíle P" si můžete prohlédnout všechny přihlášky, které insolvenčnímu soudu došly. Nemusí být prosté chyb, ale mohou vám posloužit jako inspirace při vyplňování vlastní přihlášky.

Tipy

Nakupujete-li přes slevový portál, předem si prověřte nejen portál, ale i prodejce. Zkrachuje-li prodejce, slevový portál vám není povinen vracet peníze, neporušil-li smluvní podmínky.

Varování

Článek má informativní charakter, redakce nenese odpovědnost za případnou škodu.

Autor: Zuzana B.
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak na slevové nabídky | rady
Jak na slevové nabídky | rady
Jak na slevové nabídky | rady. Slevové nabídky českých slevových webů pro hromadné nakupování zlákají nejednoho člověka. V současnosti své slevové nab…
Jak reklamovat zájezd | rady
Jak reklamovat zájezd | rady
Jak reklamovat zájezd | rady. Zájezd do zahraničí, pobyt u moře, na horách nebo v lázních nedopadl podle vašich představ? Objevili jste během vašeho p…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.