Přejít k hlavnímu obsahu

Jak prodat nemovitost bez realitní kanceláře | rady

Jak prodat nemovitost bez realitní kanceláře | rady

Jak prodat nemovitost bez realitní kanceláře | rady. Prodáváte byt, dům nebo třeba chatu a nechcete využít služeb realitní kanceláře jakožto placeného prostředníka? Sice vás čeká více vyřizování a starostí, ale v závěru ušetříte zhruba 3 - 6 % z prodejní ceny bez DPH, což bývá provize pro realitní kancelář. 

1

Vyklizení nemovitosti

Nemovitost byste měli na začátek vyklidit a nechat vymalovat (třeba na bílo). Neuškodí odstranit ty „vady“, které nejvíce bijí do očí (promáčklé vstupní dveře, zaprášená okna, přes která nejde vidět do ulice atd.). Pokud je váš (například) byt ve výborném stavu nebo v něm budete bydlet až do doby, než ho někdo koupí (případně ho prodáváte i s nábytkem), pak vyklizení či vymalování samozřejmě odpadá.

2

Fotografie/ video

Proč byt vyklidit hned ze začátku? Protože je třeba pořídit co nejvíce fotografií (na popularitě sílí i video) a ty vypadají nejlépe, když je byt prázdný. Byt totiž rázem působí prostorněji a slunněji. Foťte na digitální fotoaparát a fotek pořiďte co nejvíc. Dejte si na nich záležet, protože právě fotky jsou tím, na co se kupující soustředí.

3

Inzerát

Na počítači pak vyberte ty nejzdařilejší fotky a připravte si údaje, které budou tvořit text inzerátu. Uveďte město (případně i ulici), podlaží, rozměry bytu a počet pokojů, zda má byt balkón, sklep, výtah, parkoviště...Prostě vše, co by zajímalo vás na místě kupujícího. Stanovte i cenu nemovitosti (například s tím, že při rychlém jednání nabízíte slevu). Cena totiž bývá pro kupujícího rozhodující!

4

Inzerát je vhodné umístit na internet (nabízí se i tištěné noviny nebo nástěnky k tomu určené v supermarketech). Inzerátů si podejte raději více. Na internetu volte takové stránky, kde můžete umístit fotografie (případně i video). Některé inzeráty jsou zadarmo, jiné jsou placené (ale nebývají nikterak nákladné). Možná je i kombinace- Inzerát uveřejníte na internet zadarmo, když jej chcete zvýraznit nebo přidat fotky, zaplatíte pár desítek korun.

5

Kontakt na vás

Do inzerátu uvádějte takový kontakt, na kterém jste skutečně k zastižení. Pokud jste uvedli telefon, pak přijímejte cizí hovory. Jestli jste uvedli e-mailovou adresu, každý den kontrolujte poštu.

6

Smlouva o smlouvě budoucí

Když jste našli vhodného kupujícího, sepište s ním smlouvu o smlouvě budoucí. To je smlouva, která předchází samotné kupní smlouvě. Tato smlouva není povinná, ale slouží jako pojistka, že vy (jako budoucí prodávající) byt skutečně prodáte a že budoucí kupující byt skutečně koupí, a to do určité doby za stanovenou cenu. Ve smlouvě vždy specifikujte smluvní strany (tj. vás a kupujícího), nemovitost (a že se jedná o její budoucí prodej), její cenu a dobu, do nichž má být uzavřená samotná kupní smlouva. Stanovte smluvní pokutu, kterou vám onen kupující musí uhradit, pokud by si snad koupi rozmyslel. Stručně řečeno, smlouva o smlouvě budoucí má vyplnit ono vakuum, které vznikne mezi ústní dohodou o prodeji a podpisem kupní smlouvy (v mezidobí může uplynout i několik týdnů či měsíců).

7

Odhadce nemovitostí

Finanční úřad bude (mimo jiné) žádat znalecký posudek, takže kontaktuje odhadce nemovitostí a domluvte si s ním schůzku, dokud ještě máte klíče od prodávaného bytu. Kontakt najdete například na internetu. Pokud si bude kupující brát na byt úvěr či půjčku, banka (stavební spořitelna…) bude po kupujícím žádat znalecký posudek, od kterého se mimo jiné bude odvíjet výše úvěru. V tom případě požádejte kupujícího o jedno vyhotovení a nemusíte sami shánět a platit odhadce.

8

Kupní smlouva

V kupní smlouvě si mimo jiné sjednejte, jak a do kdy vám bude za byt zaplaceno. Peníze si nechte poslat na účet (nechtějte peníze například v obálce!), jinak byste se mohli dopustit tzv. praní špinavých peněz. Když máte kupní smlouvu vyhotovenou a podepsanou, podpisy nechte ověřit u notáře. Smlouva je přílohou pro návrh na vklad vlastnického práva do katastru nemovitostí.

9

Tipy

Přímo do inzerátu můžete napsat, ať vás nekontaktuje nikdo z realitní kanceláře. V opačném případě bude totiž realitní makléř tím prvním, kdo vám bude volat.

Na pohodlný prodej bytů Praha doporučujeme realitní firmu Finep.

Moderní byty v Praze se prodávají skvěle.

Varování

Článek slouží k informativním účelům.

Autor: Zuzana B.
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak najít to nejlepší bydlení v Praze?
Jak najít to nejlepší bydlení v Praze?
Pro někoho je život v hlavním městě nutností kvůli vzdělání či práci, pro jiného splněným snem. Ať tak, či tak, jistě chce každý najít místo, kde se m…
Jak rychle prodat nemovitost?
Jak rychle prodat nemovitost?
Pokud uvažujete o prodeji bytu či domu, vydáváte se na cestu, která vás může, ale také nemusí stát hodně času i nervů. Záleží na tom, jak se k celé vě…
Jak převést nemovitost | rady
Jak převést nemovitost | rady
Jak převést nemovitost | rady. Dům, byt, zahrada - všechny tyto nemovitosti mají velkou hodnotu, a proto si při převodu snad každý přeje, aby nenastal…
Jak vybrat byt | rady
Jak vybrat byt | rady
Jak vybrat byt | rady. Děláme to jen jednou či maximálně párkrát za život, stojí nás to i několik milionů a ovlivní to naše bytí úplně ve všem. Koupě…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.