Přejít k hlavnímu obsahu

Jak nastavit ohniskovou vzdálenost na fotoaparátu | rady

Jak nastavit ohniskovou vzdálenost na fotoaparátu | rady

Jak nastavit ohniskovou vzdálenost na fotoaparátu | rady. Podle ohniskové vzdálenosti se objektivy rozlišují na širokoúhlé, standardní a dlouhoohniskové - tedy teleobjektivy. Objektivy s měnitelnou vzdáleností se označují pojmem zoom. Sledování ohniskové vzdálenosti je pro fotografa klíčový, určuje mu totiž možnosti objektivu a fotografie, které může přístrojem pořídit.

1

Určete si, k čemu budete chtít fotoaparát nejčastěji používat. Teleobjektiv s vysokou ohniskovou vzdáleností uživatelům nabízí fotit vzdálené objekty, které si může prostřednictvím objektivu "přitáhnout" (získáte jako by výřez ze scenérie, který je od vás vzdálen, přesto jej získáte na fotografii, jako byste byli u sledovaného objektu). Naproti tomu objektivy s velice nízkou ohniskovou vzdáleností uživateli umožňují vyfotografovat větší plochu. Čím větší ohnisková vzdálenost, tím větší hloubka ostrosti. Za standardní blížící se lidskému oku je považován objektiv 50 mm.

2

Pro fotografa, který uvažuje o focení makrosnímků, standardních fotografií a zároveň chce využívat vlastnosti dlouhoohniskového objektivu, jsou ideální tři výměnné objektivy. Jejich pořizovací cena ovšem není nízká. Každý vás může vyjít na deset i více tisíc korun. Druhým kritériem při výběru objektivu jsou tedy vaše finanční možnosti. Osobně jsem si zakoupil nejprve dva objektivy - jeden standardní a jeden s větší ohniskovou vzdáleností v kitu i s přístrojem, digitální zrcadlovku Olympus E520 double kit. V balíčku jsem získal standardní objektiv a objektiv 70 - 300 mm. Zatímco s přístrojem jsem spokojený nebyl, s objektivy ano. Balíček mne vyšel zhruba na 18 tisíc korun.

3

Práce se standardním objektivem není pro fotografa náročná, o to náročnější je fotografování s nízko nebo vysokoohniskovými objektivy. Platí pravidlo, že teleobjektivy trpí nižší světelností. U digitálních zrcadlovek je práce s výměnnými objektivy vesměs u všech typů přístrojů podobná. Objektiv nasadíte pomocí bajonetu či závitu na přístroj. Objektiv vždy nasazujeme tak, abychom zabránili tomu, aby do těla přístroje vnikly nečistoty a prach, tedy nejlépe s fotoaparátem čelem k zemi. Fotoaparát držíme levou rukou, abychom mohli pravou rukou pohotově zoomovat objektiv a měnit ohniskovou vzdálenost dle situace.

Tipy

Širokoúhlé objektivy (cca 24 - 35 mm) jsou vhodné zejména pro focení interiéru, krajiny či reportážních snímků.

Jestliže si stále nevíte rady, kterou ohniskovou vzdálenost vybrat, doporučuji zhlédnout výsledné fotografie pořízené fotoaparátem s několika objektivy různých ohniskových vzdáleností.

Varování

Řada starších kompaktních fotoaparátů má pevně nastavenou ohniskovou vzdálenost, lze jimi fotit obvykle od tří metrů do nekonečna, abychom získali ostrý obraz.

Autor: chorche
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak vybrat paměťovou kartu | rady
Jak vybrat paměťovou kartu | rady
Jak vybrat paměťovou kartu | rady. Paměťové karty jsou dnes cenově dostupné a může si je dovolit i začínající fotograf. Řada digitálních fotoaparátů d…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.