Přejít k hlavnímu obsahu

Jak na změnu dodavatele plynu | rady

Jak na změnu dodavatele plynu | rady

Jak na změnu dodavatele plynu | rady. Nejeden člověk bývá občas překvapený částkou nedoplatku za plyn. Pokud přemýšlíte, jak ušetřit několik set ročně a stále váháte nad změnou dodavatele plynu, vězte, že je z čeho vybírat.

1

Správnou volbou dodavatele plynu můžete mnoho ušetřit. Nejprve byste si měli rozmyslet, zda změnu dodavatele opravdu potřebujete a zda se přechod vůbec vyplatí.

2

Počítejte

Na internetu vám může být nápomocno několik speciálních aplikací ve formě kalkulátorů úspory plynu. Ne vždy se však vyplatí spoléhat pouze na tyto získané hodnoty a musíte se zaměřit i na další kritéria.

3

Pečlivý výběr

V současné době je v ČR více než 120 společností, které dodávají plyn domácnostem. Aktuální seznam všech dodavatelů plynu naleznete na webových stránkách Energetického regulačního úřadu (ERÚ). Vhodné je také zaměřit se na různé reference a doporučení, které vám mohou pomoci ke správnému rozhodnutí nad dodavatelem.

4

Pozor na obchodní podmínky

Při srovnání cen energií dejte pozor na to, abyste se nezaměřili pouze na výši ceny plynu jako takovou, ale také na konkrétní obchodní podmínky dodavatelů, které mohou často obsahovat nevýhodná ujednání. V obchodních podmínkách tak může být zmínka např. o:

  • automatickém prodloužení smlouvy na dobu určitou (pokud včas nepotvrdíte ukončení)
  • zvyšování záloh při stoupající spotřebě
  • či převádění přeplatků do dalšího období (místo jejich vrácení)
5

Co je ještě dobré vědět

Změna dodavatele je zcela zdarma, dbejte však své pozornosti na již zmíněné obchodní podmínky. Smlouva na dobu určitou může totiž obsahovat ujednání o sankčních poplatcích za předčasné ukončení smlouvy. Nutno také zmínit, že změna dodávek plynu se koná pouze papírovou formou – žádná výměna plynoměru ani potrubí nutná není.

6

Výpovědní lhůta

Výpovědní lhůta při změně dodavatele plynu je nejčastěji 3 měsíce, na zpracování smluv má dodavatel přibližně měsíc. Jinak tomu je, pokud se jedná o smlouvu na dobu určitou (většinou na 24 měsíců). V tomto případě je zapotřebí dát výpověď 3 - 6 měsíců před jejím vypršením, aby nebyla automaticky prodloužena. Výpovědní lhůty se však u dodavatelů plynu často liší.

7

Jak přechod k jinému dodavateli funguje

Přechod funguje jednoduše na základě plné moci, která bývá součástí nové smlouvy. Po vyplnění dokumentů si již váš přechod vyřeší dodavatelé plynu mezi sebou. Doporučuje se však nahlásit telefonicky či e-mailem stávajícímu dodavateli aktuální stav vašeho plynoměru poslední den, kdy budete u daného dodavatele. Důvodem je pozdější vyrozumění závazků ve formě přeplatku či nedoplatku po ukončení odběru.

8

Zahájení odběru plynu u nového dodavatele

Po řádném ukončení odběru plynu u předchozího dodavatele vám přijde vyúčtování plynu s přeplatkem či nedoplatkem. O zahájení dodávek vás zpravidla informuje nový dodavatel zasláním informativního dopisu o změně dodavatele (součástí je často také rozpis plateb pro daný rok).

9

Zkontrolujte si údaje

Jakmile obdržíte první vyúčtování od nového dodavatele, nezapomeňte si zkontrolovat veškeré údaje, které by měly odpovídat sjednaným podmínkám.

10

A co když ještě plyn v nemovitosti zavedený nemám?

Pokud vlastníte nemovitost, ve které plyn zavedený zatím není, a uvažujete o jeho zřízení, je vhodné kontaktovat distribuční společnost ve vašem kraji. Veškeré informace a možnosti, jak zřídit plyn, vám již poskytne distributor.

Autor: mmakyyy
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak úsporně topit plynem | rady
Jak úsporně topit plynem | rady
Jak úsporně topit plynem | rady. Zemní plyn celá řada českých domácností využívá nejen k vaření, ale i k vytápění. Bohužel nepatří zrovna mezi ty nejn…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.