Přejít k hlavnímu obsahu

Jak začít chovat slepice | rady

Jak začít chovat slepice | rady

Jak začít chovat slepice | rady. Chov slepic krok za krokem. Vajíček je na trhu zdá se dost, ale cena se může zdát leckterému strávníkovi vysoká. Navíc víra, že jím zdravá vejce, je silně pošramocená. Přišli jste na myšlenku pořídit si vlastní chov slepic a tím získat i domácí, lacinější a vždy čerstvá vejce? Máte-li dostatek prostoru na zahradě, směle se pusťte do chovu slepic i vy. Připojuji pár užitečných tipů pro chovatelské začátečníky níže.

Co je potřeba

slepice
výběh, pokud možno travnatý
kurník s bidýlkem (hřadem)
krmítka
podestýlka (seno, sláma)
dostatek vody na pití i na cákání (mytí) slepic
krmivo - vitamíny, minerály a vápenec
dezinfekční a čisticí prostředky
znalosti

1

Slepice je v prvé řadě užitečné zvíře, nedělejte si z ní domácího mazlíčka, i když historie i takové případy zná. Kvůli hygieně, která se časem jistě zvrhne, neučte své malé děti se kolem slepic raději vůbec pohybovat. Slepice nemusí vždy "vonět" a nechovají se obvykle tiše, takže dbejte na dobré sousedské vztahy, hlavně pokud mají sousedi vzduchovku. Raději dejte na vzájemnou dohodu.

2

Rozhodněte se, jak velký chov slepic chcete mít. Na jednoho člena rodiny počítejte měsíčně 10 až 15 vajec, pokud jste čtyřčlenná rodina, je to asi 50 vajec, v obchodě by stály asi 150 korun, za rok pak 1800 Kč. Na takové množství i s nutnou větší rezervou počítejte 4 slepice, protože snůška vajec není úplně pravidelná, v zimě dokonce skoro žádná. Nákupní cena jednoho zvířat vyjde asi na 600 Kč, krmení, vitamíny a minerály za rok kolem 1000 Kč, takže by se náklady a výnosy vyrovnaly asi za rok. V dalších letech již určitě získáte bohaté zkušenosti, které mohou chov stále zlevňovat (zbytky jídel, tráva, prodej velmi dobrého hnojiva ze slepičího trusu atd.). Tady ale velké zisky nejsou tím hlavním. Podstatná je možnost mít vlastní domácí vajíčka.

3

Než s chovem slepic začnete, doporučuji se o něm dozvědět maximum informací. Důležitý je totiž výběr plemene. Nosných plemen je veliké množství, ale existují i plemena jatečná, kombinovaná, bojová či okrasná. Pokud jde o nosnost, tedy množství vajec, snad můžeme doporučit brakelky, českou slepici zlatě kropenatou a asi nejvíc leghornky, které dokáží snést i 300 vajec za rok. Jinak je obvyklá dobrá nosnost ještě 200 - 240 vajec za rok.

4

Kurník, tedy domeček, kde budou slepice bydlet, je důležitý a závisí na tom, jak náročný chceme chov mít. Pokud máme velkou zahradu a obětujeme ji slepicím, může kurník představovat stavbu velikosti chaty. Ovšem, máme-li prostory omezené, spokojíme se s malým chovem a tím i malým kurníkem. Zde by měly mít slepice místo s podestýlkou, kde budou klást vejce, nezapomeňme na podkladek, aby si nemyslely, že jim všechno vezmeme. Kurník se musí udržovat v čistotě, takže při stavbě nezapomeňte na dvířka, jinak slepicím stačí otvor, aby jím prolezly oběma směry. Kurník chrání před nepřízní počasí, ale i před šelmou. Zateplený kurník pro 4 slepice pořídíte za cca 5000 Kč. Kutilové si vyrobí samozřejmě vlastní.

5

V zimě je nutno slepice ochránit před mrazem, je nutno kurník zateplit a i méně je nechávat volně pobíhat. Teplota by neměla klesnout pod +10°C. Naopak v létě je potřeba slepice chránit před vysokými teplotami. Snášejí je špatně.

6

Slepice (kur domácí) je všežravec, chov slepic bude plnohodnotný, pokud zvířatům zajistíte potřebné výživy. Krmivem se myslí krmivo pro chov kuřic, obvykle jde o směs již z výroby vhodnou pro chovná plemena, kde převládá obilí, sojový šrot a jsou doplněny vhodnými přísadami. Špatné krmení se odrazí ve slabší snůšce, ale také nezapomeňte dávat slepicím vápenec pro kvalitní skořápku. V obchodech nebo v e-shopech je navíc k dostání grit (vypálené a pomleté skořápky ústřic, které obsahují vápník nutný k tvorbě skořápky) a kamínky na trávení, které slepici v žaludku pomáhají rozmělňovat potravu.

7

Slepice nejsou náročné na péči, stačí je vlastně neustále krmit a napájet, čistit kurník i jejich výběh, dávat pozor na škůdce (liška, tchoř, káně, nepřizpůsobiví sousedi apod.). Chovat se mohou i s jinou drůbeží, jak to ostatně známe z vesnických dvorků. Na jedno zvíře stačí asi 20 m2, na 4 slepice je plně dostatečný 1 ar. Zajistěte, aby slepice měly dostatek čerstvé vody. Pokud ji nemají, vejce nesnáší.

8

Závěrečnou otázkou je chov slepic v paneláku na balkóně. Je to samozřejmě možné, ale najít dům, kde s tím budou všichni sousedi souhlasit, nebude snadné, pokud nejste sami majiteli domu. Pokud se vám to ale podaří, určitě najdete následovatele.

Autor: chorche
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak na chov slepic
Jak na chov slepic
Zdá se, že v současné době je chov slepic to největší terno. Cena vajíček v obchodě se již dávno neřídí zdravým rozumem a to, z jakých pohnutek se tom…
Jak vybavit kurník pro slepice
Jak vybavit kurník pro slepice
Jak vybavit kurník pro slepice | návod na vybavení kurníku. Pokud si chcete pořídit slepice a mít tak přísun domácích vajíček, ať už kvůli etickým, fi…
Jak krmit slepice v zimě
Jak krmit slepice v zimě
Jak krmit slepice v zimě | návod. Aby slepice nesly i v zimě, vyžadují nejen zajištění přiměřeného tepla a světla, ale také kvalitní stravu. Tipy…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.